Med – přírodní sladidlo i lék

Close up image of fresh honey

Med není obyčejné sladidlo, jako je např. rafinovaný řepný cukr. Med je přírodní sladidlo s pestrými léčebnými účinky, které by nemělo chybět v našem jídelníčku. Není med jako med, med se dělí dle původu na květový (získaný z nektaru okvětí), luční, lesní, jetelový, lipový, pohankový, akátový, medovicový, smíšený.Návod

Popis

Slovo med pochází ze starogermánského slova hunaga, což znamená zlatý. Med je sladká a lepkavá tekutina, kterou buď vytvářejí včely sbíráním a zahušťováním nektaru nebo vzniká z výměšku mšic (med medovicový), které se živí sáním mízy rostlin. Nektar je sladká šťáva vylučovaná rostlinami. Nektar je vodní roztok cukrů, glukózy, fruktózy, sacharózy a některých organických kyselin.

Složení

Med obsahuje hlavně cukry, (sacharózu, glukózu, fruktózu, maltózu, dextriny) a vodu. Med obsahuje též některé aminokyseliny a organické kyseliny, enzymy, barviva, antioxidanty, inhibiny (látky, které brzdí rozmnožování bakterií) a v malém množství, ale v širokém spektru vitamíny a minerály. V medu je také obsažen PP faktor, což je látka, která rozšiřuje cévy a zesiluje přívod živin a kyslíku do tkání.

Léčebné účinky

Med je nejen sladidlo, ale také lék. Med zlepšuje činnost svalů i srdce a zvyšuje výkonnost, proto by neměl chybět ve stravě sportovců. Pro svoji schopnost ničit bakterie je med jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Med zlepšuje funkci vnitřních orgánů, pomáhá hojení ran, posiluje imunitu, používá se jako prevence nachlazení, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, chřipek, angín. Med také detoxikuje tělo, přispívá k rozšíření věnčitých tepen srdečních a k lepšímu prokrvení srdečního svalu, upravuje vysoký krevní tlak, regeneruje játra. Med má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti, stresu, depresi, nervovém vypětí i migrénách nervového původu. Med má protizánětlivé a hydratační účinky. Med také působí proti virům, zastavuje růst plísní a ničí je, tlumí bolest.

Použití

Med se užívá jako lék, kdy med je základ, do něhož jsou přimíchány další přírodní látky s léčivými účinky, např. kustovnice čínská, výtažky z léčivých rostlin. Med smíchaný s najemno nastrouhanou cibulí je výborným prostředkem proti kašli. Med má své široké použití také v kosmetice. Z medu se vyrábějí pomády na rty, pleťové krémy, krémy na ruce, sprchové gely, šampóny a kondicionéry na vlasy, mýdla, pleťové masky, apod. Med má také své nezastupitelné místo v kuchyni. Těžko si lze představit perník nebo medovník bez medu. Med se také používá k pečení zákusků, koláčů i cukroví. Med se také používá na vaření, např. se přidává do omáček, marinád, potírá se jím maso při pečení. Jestliže má být aroma i chuť v jídlech zachována, je třeba přidávat med až ke konci tepelné úpravy, např. potírat jím maso až v posledních deseti minutách pečení a snížit troubu. Med je také vhodný do muesli a ovocných salátů. Z medu se též vyrábí kvašením známý alkoholický nápoj medovina.

Závěr

A na závěr recepty s medem na osvěžení i pro získání energie. Medové broskve s jogurtem (1 porce) 1 ks. broskve, 1 polévková lžíce medu, 1 polévková lžíce másla, 2 polévkové lžíce citronové šťávy, skořice Omytou broskev rozpůlíme a vyndáme pecku. V rendlíku na mírném ohni rozpustíme část másla, přidáme med, šťávu z citronu a za stálého míchání (med se snadno připaluje) několik minut vaříme. Předehřejeme troubu na 180°Celsia. Skleněnou nebo porcelánovou misku vymažeme zbytkem másla. Půlky broskve obalíme v medové směsi a přeříznutou stranou je položíme na dno zapékací misky, pečeme 15 minut. Horkou broskev podáváme přelitou zbytkem medové směsi a vychlazeným bílým smetanovým jogurtem a posypanou skořicí.

Salát životabudič (1 porce)

1 ks. hrušky, 1 ks. banánu, 50 g loupaných mandlí, 2 polévkové lžíce šťávy z limetky, 1,5 polévkové lžíce medu, hřebíček. Hrušku omyjeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na kostky, banán nakrájíme na kolečka, přidáme mandle, med, šťávu z limetky, hřebíček, vše zamícháme a podáváme vychlazené.