Podzimní kvetoucí šafrán je někdy zaměňován s colchicum, protože oba druhy na podzim kvetou (na rozdíl od většiny cibulovin). Nicméně, jsou různé rostliny: šafrán (Crocus sativus) a Colchicum podzimní (Colchicum autumnale). Jsou to podzimní kvetoucí krokusy, které jsou zdrojem nejcennějšího koření na světě – šafránu. Na rozdíl od většiny svých příbuzných krokusů, šafrán v květu nekvete brzy na jaře, ale na začátku podzimu. Ve volné přírodě není tato rostlina známa a nešíří se semeny, pouze dceřinými cibulkami.
Není to zázrak – jednoho dne najednou uvidíte toto malé mistrovské dílo ve vaší zahradě. Úzké lineární listy se objevují současně s květinou, takže její kvetení je vždy příjemným překvapením.
Jarní druhy krokusů nás informují o příchodu jara jako první. Někdy ze sněhu pronikají zářivě žluté, bílé, fialové koruny lupínků. Botanické druhy kvetou obzvláště brzy, jsou menší než ty zahradní, ale jsou odolnější a trvanlivější a potěší vás kvetením po celá léta. Šafránové květiny sklízíme kolem polovině října, kdy nám začne kvést a toto kvetení trvá kolem 3 týdnů. Každý květ rozkvete po dobu 2 – 6 dní a je třeba květiny sbírat hned z rána.
Šafrán zanechal svou jasnou stopu v historii lidstva nejen kvůli své kráse. Od pradávna se pěstoval na výrobu barviv a léčiv. Její červené stigmy byly použity jako vynikající koření, které se přidávalo pouze do královských jídel. Dnes se šafrán stále používá při vaření, zejména v cukrářském průmyslu.
Šafrán byl velmi populární jako barvivo a dával tkaninám zlatavě žlutou barvu. Ve starověké Číně existoval dokonce zákon zakazující použití šafránové barvy všem kromě císaře.
Po zasazení těchto krásných květů v zahradě si užijete trochu radosti a získáte příležitost shromáždit na zahradě nejdražší koření na světě.
Borzduha D.S.