Zopakujme si několik základních zásad kterými se budeme řídit chceme-li mít zdravé a krásné vlasy.
Kartáčovat vlasy před mytím
Prach, saze a lak, to vše smícháno s mastnotou vlasů tvoří lepkavý film který je nutno před mytím odstranit. Skloňte hlavu dopředu, vlasy přehrňte a pečlivě je vykartáčujte.
Vlasy mýt zásadně jen šamponem
Mýdlo není na mytí vlasů vhodné, neboť tvoří spolu s vápnem které je obsaženo v každé normální vodě z vodovodu nehezký, šedý, lehce lepivý závoj, který se projeví až po umytí a oschnutí vlasů.
Nedávat šampon přímo na vlasy
Všechny prostředky na mytí vlasů jsou silně koncentrované. Smíchejte proto šampon s vodou na ruce nebo v kelímku a teprve pak její nalijte na mokré vlasy.
Šamponovat dvakrát
Při prvním mytí vlasů se odstraní mastný film. Teprve druhé mytí je účinné.
Nešetřit vodou
Splachování vlasů je stejně důležité jako mytí a špatně oplachované vlasy se zbytky šamponu jsou matné, šedé a mají větší sklon ke vzniku lupů.
Nejprve prosušit ručníkem
Vlasy budou lépe schnout prosušíme-li je po umytí nejdříve ručníkem a až potom fénem.
Nezapomínat na tužidla
Pokud kvalita vlasů není zrovna nejlepší, zcela jistě by vašemu účesu prospělo zpevnění a pomohla aplikace tužidla a vitamínových extraktů.
Nikdy prudké teplo
Stejně jako horká voda tak i prudké teplo z fénu povzbuzuje činnost mazových žláz. Proto sušíme vlasy jen teplem středním a neváháme o tento postup požádat i kadeřníka. Spěchat se v tomto případě nevyplácí.
Kolik šamponu dávat?
Pokud si myjeme hlavu hodně často, třeba každý den, šamponujeme pouze jednou a to lehce.
Pokud si myjeme hlavu dvakrát do týdne a méně, šamponujeme dvakrát.
Na mastné vlasy kopřiva
Už odjakživa se ví, že mastným vlasům prospívá kopřiva. Pokud nemáte čerstvé kopřivy nebo nevíte jak udělat kopřivový oplach, stačí zajít do drogerie, kde se kopřivový šampon normálně prodává. Účinkuje stejně dobře jako výluh z kopřiv.