Četba elektronických knih se stala trendem posledních dvou let. Není se čemu divit – čtečky a e-knihy mají řadu výhod. Podle čeho ale vybrat to nejlepší čtecí zařízení?
Čtečky e-knih představují víceméně jednoúčelová zařízení – byly stvořeny primárně pro čtení elektronických knih. Z toho důvodu má naprostá většina z nich černobílý displej s tzv. elektronickým inkoustem.
I přesto se ale výrobci předhánějí v inovacích, a tak čtečky dnes div už neumí vařit. Při výběru je proto nutné uvědomit si, k čemu čtečku skutečně budeme používat. Řada uživatelů se totiž nechá zlákat reklamou a většinou funkcí pak ani nevyužívá.
Na co se tedy při výběru zaměřit?
Podporované formáty
Pro elektronické knihy existuj v podstatě dva základní formáty – ePub, což je otevřený formát, který podporuje naprostá většina čteček mimo čtečky od Amazonu (Kindle), a MOBI, což je formát, který podporují právě čtečky Kindle. Naprostá většina českých prodejců e-knih nabízí oba tyto formáty.
Americký obchod Amazon distribuuje své e-knihy ve formátu AMZ. Ten přečtou bohužel pouze čtečky Kindle. Pokud tedy máte v plánu nakupovat anglickou literaturu na Amazonu, je pro vás Kindle nutností.
Všechny čtečky přečtou také PDF souboru a některé také nějaké další: DOC, TXT, RTF, HTML… (Ale pozor: Kindle si neporadí s PDF s tvrdým DRM.)
Velikost
Nejběžnější velikostí je u čteček 6″, což je ještě menší než většina beletristických papírových knih. Vyrábějí se výjimečně i menší (5″ či 4,3″) a méně výjimečně i větší (až 10″). Čím je čtečka menší, tím se samozřejmě lépe přenáší a váží méně. Ale čím je větší, tím lépe na ni přečteme PDF dokumenty, které čtečky neumí zalomit.
Doporučení: Máme-li v plánu číst na čtečkách především beletrii, je velikost 6″ zcela ideální. Pro odbornou literaturu plnou grafů, tabulek a obrázků budou vhodnější větší rozměry.
E-ink nebo LCD displej
Většina čteček se vyrábí s displejem na bázi e-inku, a to v černobílé variantě (čtečka s barevným e-inkem by měl být k dostání snad už příští rok). E-ink je velmi podobný klasickému papíru – neleskne se, na slunci je možné jej snadno přečíst a nenamáhá tolik oči ani baterii. V prodeji však jsou i čtečky s podsvíceným e-ink displejem.
Naopak čtečky s LCD displejem (jako mají tablety a notebooky) je většinou barevný a překresluje se rychleji. Spotřebovává však více energie a dlouhodobé čtení může být únavné. Pokud tedy neplánujete číst obrázkové knihy s barevnými obrázky, je výhodnější displej s e-inkem.
Dotykový displej
Pod vlivem komerčního úspěchu tabletů se i čtečky začaly vybavovat dotykovým displejem. Usnadní sice ovládání v knihovně a nastavení, ale během samotného čtení je většinou pohodlnější k otáčení stránek používat hardwarová tlačítka.
Dotykový displej samozřejmě není vhodný pro ty, kterým se příliš potí ruce – z umatlaného displeje se čte věru špatně.
Doporučení: Ovládání s dotykovým displejem je pohodlnější, ale není nezbytné. Pokud hledáte čtečku za méně peněz, obejdete se bez něj.
Wi-fi připojení a internet
Čtečky z vyšších cenových kategorií se často mohou pochlubit i internetovým prohlížečem a Wi-fi připojením. To zní samozřejmě jako velké lákadlo, ale v praxi zapomeňte na to, že byste na čtečce po internetu surfovali. Je totiž vhodné spíše jen ke stažení e-knih z obchodu či k realizaci přímého zasílání e-knih do čtečky (pokud to čtečka umožňuje, jako např. Kindle).
Zapnutá Wi-fi také spotřebovává hodně energie, takže poměrně rapidně snižuje celkovou výdrž baterie.
Doporučení: Na internetu je pohodlnější surfovat přes mobil (když už ne přes tablet či počítač), praktické je pouze stažení e-knih z internetu, ale i to je velmi pomalé.
MP3 přehrávač a další aplikace
Výrobci se samozřejmě snaží kupující co nejvíce zaujmout, a tak má řada čteček integrovaný MP3 přehrávač, hry a třeba i předčítání. Aplikace fungují, ale otázkou zůstává, zda je skutečně využijete, nebo se jen necháte zlákat pozlátkem reklamy.
Pokud jste doteď poslouchali písničky z telefonu, není nutné, aby to uměla i vaše čtečka. A pokud na ní chcete spíše hrát hry než číst knihy, bude vhodnější pořídit si herní konzoli nebo tablet, kde požitek z her bude větší (a stejně tak jejich výběr).
Čtečky samozřejmě mají i praktické aplikace – vpisování poznámek, záložky, slovník. Ale u těch si už skutečně každý sám za sebe musí říct, zda je využije.
Tipy na kvalitní čtečky
- Kindle
- PocketBook
- Bookeen