Mnohdy se v domácnostech používají velice sofistikované moderní systémy, které nám dávají možnost dostat plnou kontrolu nad tím, jak efektivně se vytápí naše domácnost. Jenže mnohdy je zajímavostí to, že funkce a spolehlivost všech těchto moderních systémů může být silně ovlivněna velice jednoduchými komponenty.
Jedním z těch komponentů, na kterých opravdu velice závisí, jsou směšovací ventily. Člověku by se chtělo říct, že jde o primitivní komponentu, na jejíž funkci není nic těžkého. Pravdou ale je, že jsou směšovací ventily dost možná cestou k tomu, jak zdokonalit kompletní vytápění, protože i zde nemusí být vždycky kvalita, jako kvalita.
Jak fungují základní směšovací ventily?
Směšovací ventily mají ve finále opravdu velice jednoduchou funkci. V systému se používají tam, kde je potřeba do sebe vměšovat studenou a teplou vodu. Proto jsou směšovací ventily standardně vybaveny dvojí propustek, aby bylo možné regulovat průtok jedné či druhé vody a mívají ve standardním provedení i jeden výsledný výstup. To ale rozhodně nemusí být příkladem všech, protože jsou směšovací ventily k dispozici na trhu v opravdu velkém množství variant.
Možnost automatizace směšovacích ventilů
Ačkoliv jsme už nahoře nahlodali klasické ventily, tak je u nich jednoznačná nevýhoda v tom, že je potřeba s nimi ručně manipulovat. Mezi těmito nevýhodami jsou ale také směšovací ventily se servopohonem, které tuto jejich nevýhodu plně eliminují. Servopohon totiž na základě ovládání či automatizace z čidel umožňuje, abychom mohli jednoduše ovlivnit směšování vody kdykoliv a bez přímého přístupu k ventilu jako takovému.
Více cest, více funkcí a možností
Směšovací ventily ale nutně nemusí mít jenom dva vstupy, nebo naopak jenom jeden výstup. Možností směšovacích ventilů je opravdu celá řada a mezi ty nejdůležitější patří právě čtyřcestný směšovací ventil. Ten jsou důležitý hlavně do staveb a oblastí, kde je potřeba větvit do mnohem složitějšího vodovodního systému. Využívá se tak ve větších stavbách, především potom v průmyslu a několikapatrových domech.