Snad každý z nás to zažil. Vysvitnou první sluneční paprsky, rostliny se zazelenají a ve vzduchu cítíme nejen jaro, ale i dálky, které volají po zdolání. Přišlo jaro a s ním i touha po trampování.
Slovo tramp pochází z angličtiny a používá se jako označení pro tuláka či člověka, vyhýbající se zažitým společenským konvencím. Dnes si pod pojmem tramp vybavíme člověka nebo partu lidí, kteří tráví víkendy s batohem na zádech, cestují po svém okolí převážně pěšky a přespávají pod širákem nebo v tzv. mírových hotelech (krmelce, zastávky, různé boudy apod.). Tramping má v oblibě čím dál tím víc lidí všech věkových kategorií nejen kvůli pocitu svobody, kterou tato činnost přináší, ale hlavně díky touze navrátit se k vlastním kořenům.
Nyní je namístě otázka „Jak na to?“.
- Nejdřív potřebujete vhodné vybavení, aby vám v noci nebyla zima a neměli jste hlad. Na spaní je potřeba spacák, karimatka a igelit, který dáte pod karimatku, aby nebyla mokrá a spacák nenatáhl ranní rosu. Proti hladu postačí přenosný propanbutanový vařič, ešus se lžící a buď sirky, zapalovač nebo křesadlo. Samozřejmě nesmíte zapomenout na lehké potraviny.
- Když už víte co s sebou, je důležité uvědomit si, co na sebe. Dnešní doba trampování napomáhá v podobě lehkých, skladných a účinných materiálů v podobě funkčního oblečení. Stejně jako v jakémkoliv sportu, je zde nejvhodnější vrstvení. Tedy několik tenkých vrstev je lepší než jeden ovčí svetr.
- Nyní už zbývá je batoh, který by měl mít nejméně 50 litrů a vhodná obuv, která zpevní kotník, odvádí pot a nepřivádí do boty vlhkost. Máme na výběr z mnoha modelů jak čistě kožených či goretexových bot.