Na některých pozicích je přímo vyžadováno speciální pracovní oblečení, ať už za účelem rozlišení, nebo bezpečnosti. Méně se ale mluví o pracovní obuvi, přitom i ta je velmi důležitá. Jakou vybrat? Záleží na pracovní pozici, v každém případě je ale vhodné se v práci přezouvat.
Samozřejmě jsou výjimečné případy, v některých povoláních nejsou přezůvky ani pracovní obuv žádoucí – třeba pro herce v divadle. V drtivé většině zaměstnání se vám však nějaká pracovní obuv bude hodit. Nemusíte si představovat hned farmářky, za pracovní obuv se dají považovat i pantofle!
Do zdravotnických zařízení jedině bílé pantofle
Reflexní pracovní oděvy ve zdravotnictví už dávno nejsou jen bílé či zelené, například dětské lékařky mohou obléknout plášť s pohádkovými motivy, i takové vychytávky už jsou k dostání. Co se však týče obuvi pro zdravotníky, do nemocnic, ordinací a lázeňských zařízení bezpochyby patří bílé pantofle. Buď klasické páskové, nebo nazouváky ve stylu bot Crocs. Jejich výhodou je pásek přes patu, noha je v nich pevnější. Pantofle by každopádně vždy měly být prodyšné, ať se vám v nich celý den nepotí noha.
Lidé pracující venku mají výběr složitější
Do kanceláře či ordinace vám stačí jedny pantofle na celý rok, ale co když pracujete venku? Pracovní obuv by měla být přizpůsobena počasí. Na léto jsou vhodné pracovní montérky, pracovní sandály třeba s ocelovou špičkou, na podzim nepromokavé holínky (opět ochranná obuv – s kovovou špičkou, mohou být i zateplené) a univerzálně po celý rok poslouží farmářky. Samozřejmě by měly mít prodyšnou podšívku absorbující pot, být zpracované z kvalitní kůže a mít vyšší nárt pro bezpečné našlapování a snížení rizika vyvrknutí kotníku. Kotníková obuv je pro práci obecně lepší, noha je v ní stabilnější.
A mimochodem, pracovní obuv není vyhrazená jen pro zaměstnání. Takové zateplené holínky ocení třeba i rybáři, pracovní obuv se hodí na stavbě či na chalupě, když zrovna kutíte nebo jdete do lesa na dřevo. Vyberete si ji v e-shopu Pracovní oděvy a obuv Jana – www.pracovniodevyhb.cz.