Pět tajemných světových památek

Přestože lidstvo pokročilo daleko vpřed, mnoho tajemství antického světa je stále mimo náš dosah chápání. Majestátní Stonehenge, starověké mayské osídlení, pompézní Petra, velká terakotová armáda, tiší „obyvatele“ Velikonočního ostrova – kdo a jak tyto monumenty vytvořil, vědci nezjistili dodnes. My vám přestavíme několik nejpůsobivějších míst světa.

Observatoř Stonehenge Monolith (Velká Británie)

Kolem megalitické struktury existuje mnoho spekulací v kruzích vědců. V různých dobách bylo vytvoření observatoře přičítáno buď čarodějovi Merlinovi, nebo starověkým Římanům, a někteří moderní učenci věří, že Stonehenge je svatyně Druidů. Podle posledních údajů je Stonehenge podle věku o něco mladší než pyramidy v Egyptě. Pravděpodobně byl postaven před čtyřmi tisíci lety.

Ztracené město Maya Tikal (Guatemala)

Tikal je akropole starověkého mayského kmene o rozloze 1600 hektarů. Na jejím území ztraceném v džungli jsou uměle vytvořené paláce, obytné místnosti, pole pro hry a rybníky. Obzvláště působivé ve starověkém městě jsou budovy, které vypadají jako pyramidy. Podle vědců tyto kamenné domy sloužily jako vědecká centra, hřbitovy, slavnostní místa a samotné město po dlouhou dobu sloužilo jako hlavní město království Mutul.

Tajemná Petra skrytá ve skále (Jordánsko)

Mezi červenými pískovci uprostřed pouště je starobylé město Petra, vytesané přímo do skály. Podle archeologů, město bylo postaveno Nabataeans – starověcí lidé z Jordánska. Petra se skrývá v úzkém kaňonu Sik a od východu na západ je cesta do města blokována útesy. Můžete vstoupit na území města překonáním úzkých roklí na jihu nebo na severu – a vaším očím se otevře úžasná fasáda Al Khazneh, která slouží jako hrobka krále Arefa IV. Philopath. Není jasné, jak řezbáři mohli brousit gigantickou fasádu se sloupy vysokými 40 metrů.  

Terakotová armáda zamrzlá v čase (Čína)

Slavné čínské mauzoleum Qin Shihuandi ukládá na svém území 8 099 hliněných soch válečníků a koní.  Hrobka byla pojmenována po prvním čínském císaři. Protože obyvatelé Středního království věřili v posmrtný život, pohřbili svého vládce s celou armádou, služebníky a konkubínami, aby byl vším obklopen v novém světě.

Tajemné sochy Velikonočního ostrova (Chile)

Kdy a jak se malý Velikonoční ostrov objevil v Tichém oceánu, vědci nevědí. Bylo však možné zjistit, odkud název této ztracené části země pochází uprostřed oceánu. První zmínky o vzhledu soch na ostrově pocházejí z roku 1722. Loď nizozemských námořníků zakotvila na místních březích, a to se stalo během prvního velikonočního týdne. Místo se stalo známým jako Velikonoční ostrov. Ovšem, kdo postavil obří kamenné sochy, se dodnes nezjistilo.

 E. Buravtsová