Turisté, kteří jeli na dovolenou do Egypta, spolu s možností strávit dovolenou na pobřeží, získají pěkný bonus – šanci seznámit se s jednou z nejstarších a nejznámějších staveb na světě, jejichž historie je zahalena mnoha záhadami a legendami.
Kamenné hory: kdy se objevily egyptské pyramidy?
Navzdory značnému věku (téměř pět tisíciletí!) Jsou egyptské pyramidy dodnes dokonale zachovány. Pokud jde o historii jejich vzniku, existuje mnoho spekulací, například, že budovy byly vytvořeny lidmi z Atlantidy. Oficiální verze však zůstává nezměněna: staří Egypťané postavili obří hrobky poblíž Káhiry.
Až do konce 19. století zůstaly pyramidy v Gíze nejvyšší struktury na světě, dokud ve Francii nebyla postavena Eiffelova věž. Navíc je to jediný ze sedmi divů starověkého světa, který byl dodnes plně zachován. Příkladně Cheopsova pyramida – Velká pyramida v Gíze. Její původní výška byla téměř 150 metrů a velikost základny (na jedné straně) byla 230 metrů. Konstrukce váží přes šest milionů tun!
Jak a kdo postavil pyramidy?
Vzhledem k věku a rozsahu pyramid je nápadné, že tyto struktury byly postaveny zcela ručně. Stavba každé hrobky vyžadovala asi 20 let a 100 tisíc pracovníků. Podle příběhů starořeckého historika Herodota se pro instalaci dvoutunových kamenných bloků použily papyrusové lana a dřevěná páka a stavitelé se měnili každé tři měsíce. Kolik lidí zemřelo nebo bylo zmrzačeno pod tíhou rozbitých kamenných bloků, je velkým tajemstvím.
Poté, co byly postaveny stěny pyramidy (dnes je vidíme), byly na jeho schody nainstalovány bílé obklady, které byly poté vyleštěny. Během silného zemětřesení se obložení zhroutilo a odhalilo kamennou„ kostru “pyramid.
Hádanky pyramid v Gíze
Při navrhování egyptských pyramid se skrývá mnoho tajemství, které moderní vědci nedokáží vyřešit ani pomocí digitálních zařízení. První hádanka se týká přesnosti konstrukce a výběru bodu ve vzduchu, ve kterém byla konstrukce provedena. Posun dokonce o několik stupňů by vedl ke katastrofálním následkům, ale výpočty egyptských inženýrů byly bezchybné. Ale to není všechno!
Abbot More, hlava Bourgeois Observatory, kdysi zjistil, že vynásobením výšky pyramidy milionem se získá číslo, které je přibližně stejné jako vzdálenost Země od Slunce. Konkrétně 148 210 000 kilometrů. Tvrdil, že přidáním délek stran základny pyramidy a poté vydělením součtu dvojnásobkem výšky struktury můžete získat hodnotu čísla „Pi“. Tyto úžasné egyptské pyramidy, byste měli vidět všichni!
T. Ševčenková