Trvalky jsou pro zahradu velmi prospěšné: jsou odolné, dobře snášejí zimu a obvykle nepotřebují péči. Moderní víceleté trávníky jsou směsí vícebarevných trvalých rostlin a bylin, které se pěstují ve skupinách a vytvářejí výsadby v naturalistickém stylu pomocí omezené palety rostlin, které spolu šťastně rostou a vytvářejí udržitelnou komunitu.
Hranice z trvalek, která byla ve viktoriánských zahradách velmi oblíbená, vyžadovala velkou péči a měla jasně sezónní charakter, kromě toho, aby vytvořila ohromující kaleidoskop letních barev, byla vyžadována velká dovednost zahradníka. Udržování tak sofistikovaných barevných hranic stálo hodně práce: každé tři až čtyři roky bylo nutné oddělit trvalé rostliny a znovu je zasadit, musely být svázány, odříznuty vybledlé květiny a plevel.
Design trávníku s trvalkami změnil způsob, jakým se pracuje s porosty. Trávník osázený trvalkami nám dává možnost použít širokou škálu rostlin a bylin k vytvoření stylizované mini verze přírodní louky.
Určitý druh trvalých rostlin bude lépe vypadat ve velkých prostorech, příkladně v parku královny Alžběty v Londýně nebo v Lurie Garden v Chicagu. Na malé zahradě je obtížné provést takovou výsadbu, avšak za účelem dosažení efektu louky na malé ploše navrhuje Noel Kingsbury, spoluautor Nové zahrady, výsadbu trvalek v pruzích širokých asi 1 metr.
Výsadba trávníků z trvalek je mnohem volnější než na travnatých okrajích a výsadbách ve stylu prérie, důraz je kladen na zachování listoví a zejména co nejdéle květů. Není nutné si myslet, že se jedná o pokus napodobit přírodu, protože při výsadbě ve stylu prérií je to pokus o vytvoření životně důležitého společenství rostlin, které spolu krásně porostou, v proužcích a ostrůvcích, vzájemně propletených, jako ve volné přírodě.
Výsadba trávníků s trvalkami vyžaduje stejné dovednosti při umísťování rostlin jako jiné formy výsadby, včetně technik seskupování a opakování.
F. Organ