Máte dům nebo chalupu s nevyužitou půdou a přemýšlíte, že byste ji přeměnili na obytný prostor? Temné půdy nejsou obyvatelné už z důvodu nedostatku světla a přístupu čerstvého vzduchu. Střešní okna jsou oblíbenou variantou, jak nové místnosti prosvětlit a větrat.
Součinitel prostupu tepla – alfa a omega oken
Další větrání je v případě rekonstrukcí dříve neobývané půdy nutností. S obyvateli a často plastovými okny se zvyšuje v objektu vlhkost a to vede, zvláště na starších podkrovích s dřevěněnými trámy, k uhnívání jejich zhlaví. Proto obvykle pouze plastová okna ve stěně nestačí a musí se přidat i několik střešních oken. Ty mají několik podobných vlastností jako klasická kolmá okna.
Nejvíce sledovaným parametrem je součinitel prostupu tepla. Ten rozhoduje, kolik navíc protopíte nebo ušetříte a dokonce i o tom, jestli budete moci čerpat některé dotace, jako je program Nová zelená úsporám. Obvyklé hodnoty jsou 1-1,5 W/m2.K. Pod hodnotu 1 se už jedná o velmi úsporné okno. Bohužel neexistuje žádná předepsaná metodika testování hodnoty toho parametru a je proto dobré se před nákupem poradit s odborníkem, který má s výběrem oken zkušenost.
Tip: Posuvná okna
Trojskla šetří, ale nepropouští světlo
Střešní okna kupujeme nejen kvůli větrání, ale i zvýšení množství světla v objektu, je dobré nepořizovat okna s trojskly, které významně sníží propustnost světla a tím pádem i tepla. Pro představu – stará paneláková okna propustila asi 85 % světla, ale dnešní moderní trojskla stejného rozměru propustí jen 58 %. Řešením může být použití trojskel na západní, severní a východní straně domu a pořízení kvalitních dvojskel v oknech na jih.
Nezapomínejte však ani na akustické vlastnosti. Pokud bydlíte v rušnějších místech, může množství hluku procházející přes okno zásadně ovlivňovat kvalitu bydlení. V tomto případě nicméně začíná jít o kompromisy. Pro redukci venkovního hluku je vhodné okno se silným rámem a trojsklem, což na druhou stranu zhoršuje výše zmíněné vlastnosti prostupnosti světla a tepla.
Pozor na montáž
I když si navrhnete úplně skvělý projekt a do detailů promyslíte celou stavbu až po poslední cihlu, může vám to vše pokazit nevhodná montáž. Pravidla pro konstrukci oken, ale i jejich montáž popisuje norma ČSN 730540-2:2011 + Z1:2012, na kterou se také odkazuje zákon o technických požadavcích na stavby č. 268/2009 Sb.
Špatná montáž může znehodnotit všechny navržené a projektované hodnoty a z domu se pak stane těžko obyvatelná stavba, která může být i zdraví nebezpečná (plísně si libují ve vlhkých prostorách).
Moderní okna na dálkové ovládání
Samotné provedení okna záleží už pak jen na vašem vkusu a možnostech střechy. Například střešní okna Velux disponují dálkovým ovládáním, solárním panelem pro automatické otvírání a zavírání bez přívodu elektrické energie a dokonce i nastavením doby, kdy se okno samo otevře a zavře. Samozřejmostí je dešťový senzor, který sám uzavře okno.
Ačkoliv by se tedy mohlo zdát, že střešní okno je jen poklop, kterým budete větrat a trochu prosvětlíte prostor, není tomu tak. Záleží na něm kvalita vašeho bydlení a života – věnujte proto výběru dostatečnou pozornost.