Litinové nádobí bezesporu patří mezi nejkvalitnější materiál pro vaření. Potvrzuje to skutečnost, že jej používaly už naše babičky. Je tedy vidět, že se osvědčilo pro mnohé generace. Největší výhodou je dlouhá životnost litiny. A jak přispět k tomu, aby nám litinové nádobí vydrželo co nejdéle?Návod
Materiál, ze kterého se litinové nádobí vyrábí, není žádná slitina různých kovů, ale jde skutečně o ekologickou a kvalitní litinu. Nejen, že se jedná o 100% přírodní materiál, ale můžeme se spolehnout na to, že povrch nádobí nebude obsahovat žádnou umělou vrstvu.
Mezi největší výhody litinového nádobí patří rozhodně trvanlivost. Hrnce či pánve vyrobené z pravé litiny vám budou v kuchyni sloužit téměř celý život. Ačkoliv se může stát, že při prudším nárazu litina praskne, při běžném používání to nehrozí.
Další výhodou tohoto nádobí je odolnost vůči mechanickému poškození (poškrábání). Nemusíte se tak bát používat jiné než dřevěné náčiní. Při přípravě pokrmů si zajisté také všimnete mnohých vlastností, které dělají litinové nádobí jedinečným. Nádobí je dobře vodivé, dlouho udrží teplo a tím nabízí úspornost při vaření a další specifické vlastnosti, které dodají pokrmům výtečnou chuť. Navíc díky nepřilnavému povrchu stačí používat minimum oleje.
Nesmíme také opomenout to, že nádobí velmi dobře snáší vysoké teploty a je použitelné na všech zdrojích tepla od indukčních vařičů, přes keramické desky, elektrické či plynové vařiče, až po pečení v troubě či na otevřeném ohni. Před použitím je doporučeno předehřát nádobí v troubě a ohřívat jej pomalu asi minutu a půl. Také neumísťujte litinové nádobí najiž rozpálenou plotnu, protože by mohlo dojít k porušení struktury materiálu zapříčiněné rychlou změnou teploty.
Před prvním použitím je vhodné nádobí pečlivě omýt v čisté, horké vodě. Nepoužívejte žádné saponáty, čistící přípravky ani hrubé mycí nástroje (drátěnku). Ideální je použít jemnou houbičku, případně měkký kartáč na nádobí. Omyté nádobí okamžitě osušte a vnitřní povrch důkladně potřete rostlinným olejem. Poté jej necháte prohřát a přebytečný olej slijete. Tento proces lze opakovat dvakrát až třikrát pro dosažení nejlepšího efektu. Správně připravené litinové nádobí je dokonale nepřilnavé. Nakonec stačí povrch otřít papíroým ubrouskem. Povrch by měl zůstat nepatrně mastný.
Litinové nádobí je v porovnání kvality a životnosti poměrně levnou variantou při nákupu nádobí. Ceny pravé litiny se pohybují většinou od 800 do 2 000 Kč. Samozřejmě se setkáte i s o něco dražšími variantami, záleží na druhu nádobí, zda kupujete např. velký litinový hrnec či litinovou pánev. Dávejte si však pozor na levnější padělky tohoto nádobí a raději nakupujte u ověřených prodejců známých značek.
Jak již bylo zmíněno, doporučuje se nepoužívat žádné chemické přípravky ani hrubé nástroje. Vyvarujte se mytí litinového nádobí v myčce! Vlhké prostředí a čistící prostředky mohou způsobit povrchovou korozi. Pokud se na nádobí objeví vrstvička rzi, znamená to, že je špatně ošetřený povrch. Rez poté stačí šetrně odstranit a nádobí omýt a znovu vymazat olejem jak je popsáno výše.
Pokud litinové nádobí budete používat pouze zřídka, je vhodné jej „konzervovat“ rovněž podle výše popsaného postupu a skladovat v suchém a teplém prostředí. Při dodržování zmíněných rad vám bude litinové nádobí zajisté sloužit mnoho let a vězte, že častým používáním se dokonce vlastnosti nádobí ještě zlepšují.