Kdo má dětí a vlastní pozemek, tak určitě přemýšlel o možnosti vybudování vlastního dětského pískoviště. Podíváme se jak na to krok za krokem.
1. Umístění pískoviště
Pokud máte větší terasu nebo balkón, můžete klidně malé plastové pískoviště umístit tam. Pro děti je ale vhodnější větší na zahradě. Vhodné je takové místo, kam nebudou celý den dopadat sluneční paprsky protože by se stalo nepoužitelným.
2. Výběr materiálu pískoviště
Ideální materiál na stavbu pískoviště je buď dřevo nebo plast.
Plastové pískoviště
Mezi výhody plastového pískoviště patří určitě nižší cena než je tomu u dřeva a jeho mobilita, tudíž se dá snadno přemisťovat. K dostání je také ve větší paletě barev.
Dřevěné pískoviště
Nespornou výhodou pískoviště ze dřeva, je jeho odolnost a nadčasovost. Navíc v zahradě lépe vypadá ale pořizovací cena je vyšší.
3. Jak vyřešit dno pískoviště
Ideální variantou je umístit pod pískoviště geotextilii. Ta totiž zabrání prorůstání plevelů a mísení se zeminou a zároveň tento materiál umožní propouštění napršené vody.
4. Jaký zvolit písek
Na pískoviště se nejlépe hodí jemně vypraný písek určený pro omítky z kterého půjdou opravdu snadno stavět hrady či dělat bábovičky.
5. Ochrana pískoviště
Nejlepší ochrana pískoviště je hustá síť které zabezpečí pískoviště proti vniknutí nečistot jakým je spad listí nebo vniknutí vnějších živočichů.
6. Údržba pískoviště
Písek by měl být vyměněn alespoň každé dva až tři roky za nový. Rozhodně se nedoporučuje používat chemické dezinfekční prostředky které mohou být agresivní vůči dětské pokožce.