Odpadní vody nemůžeme jen tak bez rozmyslu odvádět do přírody. Ale co když se vám septik na chatě začne jevit jako neefektivní a příliš drahý? Nabízí se i jiné možnosti. Možná vás napadla alternativa v podobě domovní čistírny odpadních vod, ale přečetli jste si, že se pro objekty, které nejsou využívány nepřetržitě, příliš nehodí. Nenechte se mýlit, ČOV je za určitých okolností mnohem efektivnější než žumpa či tříkomorový septik.
První věcí, kterou byste měli zvážit, je reálná vytíženost daného rekreačního objektu. Pokud na chatě či chalupě trávíte spoustu času, a to i během zimy, je téměř jisté, že se pořízení ČOV vyplatí. Co však musíte velmi pečlivě zvážit, je výběr konkrétního řešení. Poohlédněte se po zařízení s takovými vlastnostmi, které umožňují specifický (nepravidelný) provoz.
S výběrem optimální ČOV vám poradí například odborníci z projekční kanceláře ZAKRA. Vypracují pro vás projekt domácí čistírny odpadních vod na klíč.
Nejčastější důvody pro výměnu septiku za ČOV
Správným okamžikem pro výměnu septiku za ČOV je ten, kdy zjistíte, že pravidelné vývozy až příliš zatěžují rodinný rozpočet.
Motivací pro pořízení ČOV může být také tristní stav staršího septiku – přítomnost trhlin, které způsobují úniky splašků a ohrožují životní prostředí.
ČOV je taktéž dobrou volbou, pokud plánujete využití septiku jakožto zásobníku dešťové vody – anebo pokud byste rádi přečištěnou odpadní vodu používali na zálivku
A konečně i obava ze současné legislativy – nových předpisů, které regulují žumpy a septiky.
Kolik lze výměnou septiku za ČOV ušetřit?
Díky ČOV pravděpodobně ušetříte nemalou částku. Každoroční odvoz žumpy totiž stojí v souhrnném součtu až desítky tisíc korun. V případě čtyřčlenného osazenstva platí, za každý měsíc strávený na chatě, zaplatíte za provoz žumpy i více než 6000 Kč.
A když přihlédnete k doslova skokovému růstu cen (v posledních třech letech o cca 30 %), bude vám hned jasné, že se z dlouhodobého hlediska investice do ČOV vyplatí i u rekreačního objektu.